سلام . قرار بود در مورد شایعه با هوش بودن ایرانیها و دلایلی که برای این مسئله آورده می شد بحث کنیم در قسمت قبل در مورد دلیل اول مطالبی نوشتم منتظر نظرات شما هم هستم ، اما در این قسمت در مورد دلیل دومی که معمولا آورده میشه بحث می کنیم :

 

ما نخبگان فراوان در کشورهای مختلف جهان داریم !!!

تاریخ زبان گویایی است که می تواند خیلی از سئوالات بی پاسخ را پاسخ دهد . حتی می توان فرهنگ را که عاملی فوق العاده تاثیر گذار است دارای هم پوشانی فراوانی با تاریخ دانست . اگرچه عوامل دیگری چون جغرافیا و ژنتیک نیز بر فرهنگ اثر گذارند اما نقش تاریخ نیز غیر قابل انکار است . سابقه درخشش علمی ایران به دوران پس از اسلام باز می گردد . پیش از اسلام اگرچه ایرانیان ابرقدرتی نظامی و سیاسی شناخته می شدند ولی به هیچ وجه از لحاظ فرهنگی و علمی تمدنی شاخص شناخته نمی شدند . این اشتباه است که با توجه به ملاکهای امروزه که هر کشوری از لحاظ علمی و تکنولوژیک پیشرفت می کند ، از لحاظ نظامی وسیاسی هم در صدر قرار می گیرد، قضاوت کنیم . در زمان باستان قدرت نظامی چندان بر پایه مسائل تکنولوژیک نبود بلکه اساس آنرا قدرت جنگاوری سربازان و تجربیات آنان تشکیل می داد به طوری که می بینیم حتی تا صدها سال بعد نیز قوم کاملا وحشی مغول با تکیه بر قدرت سوارکاری و جنگاوری بزرگترین تمدن های دوران خود مانند ایران ، خلافت اسلامی و چین را مورد تاخت و تاز قرار می دهد . ابرقدرت های علمی و فرهنگی دوران باستان در اورسیا و آفریقا را می توان تمدنهایی مانند تمدنهای سامی از جمله بابل ، فینیقیه و مصر همچنین تمدن چین و هند و یونان دانست . بسیاری از مورخین آن دوران اگرچه خصلت های نیک ایرانیان چون جوانمردی و پارسایی را می ستودند ، اما آنان را قومی نیمه وحشی می دانستند و تمدن نظامی آنان را که بارها سرزمین های متمدن را مورد تاخت و تاز قرار داد ، تحقیر می کردند .

در دوران ساسانیان همزمان با شکل گرفتن پایه های فرهنگی تمدن ایران متاسفانه از سویی دیگر حرکتی رو به عقب نیز آغاز شد که باعث انحطاط کامل تمدن ایران باستان شد . زیاده طلبی نخبگان دینی ، سیاسی ، نظامی و خونی جامعه و تبعیض شدید ، مقدمات ایجاد یک شکاف بزرگ را در جامعه ایرانی بوجود آورد . از جمله این محرومیت ها ، محدوددیت شدید اقشار پایین جامعه از تحصیلات بود . همه ما داستان آن کفاش پیر را که حاضر بود همه داراییش را در قبال اجازه تحصیل پسرش بپردازد خوب می دانیم .... باگشوده شدن دروازه های ایران به روی اعراب ، اگرچه تبعیض و محدودیت های دیگری بوجود آمدند ، اما تحصیل علم برای همه اقشار جامعه مورد تشویق حکومت های آن دوران قرار گرفت که این مسئله دلایل فراوانی از جمله دلایل سیاسی و فرهنگی داشت . این تغییر ناگهانی باعث شد ملتی که سالها از دانستن و یاد گرفتن به اجبار محروم بودند با عطش فراوان به آن روی بیاورند و مانند تمام محرومیت های فردی و اجتماعی که پس از زائل شدن باعث ایجاد یک شگفتی می شوند ، ایرانیان به پیشرفت های علمی فراوانی دست یافتند .

آثار این رونق وعطش برای آموختن علم همانند خیلی دیگر از لکه های تاریخ همچنان بر پیشانی ما باقی مانده و من به هیچ وجه اعتقاد ندارم این مسئله زاییده هوش و استعداد ایرانی است.

در دوران قاجار ایران جزو اولین کشورهایی بود که در جهان سوم اقدام به تاسیس مدارس به سبک مدرن و اعزام دانشجو به فرنگ کرد . همچنین در دوره پهلوی هم نسبت به آموزش عالی توجه فوق العاده صورت گرفت و باز هم ایران جزو کشورهای پیشرو در جهان سوم بود . رژیم اسلامی هم به دلایل عمدتا سیاسی سرمایه فراوانی را صرف توسعه کمی و حتی کیفی آموزش عالی در ایران می کند . تمام این سرمایه گذاریهای عظیمی فکری ، مادی و معنوی بر روی مغزهای ایرانی ، به دلیل ضعف شدید ساختارهای سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران ره به جایی نبرده و هیچ برنامه موثری برای جذب نیروهای آموزش دیده وجود نداشته و به همین دلیل نخبگان و استعدادهایی که تا نیمه راه پرورش می یابند بار سفر را به مقصدی که قدرت و لیاقت استفاده از توانایی های آنان را داشته باشد می بندد . و به این ترتیب پول نفت و منابع ایران دوباره به سرزمین های دور برمیگردند تا احمق هایی مثل ما به نخبگان علمیمان  در کشورهای غربی بنازیم . در حالیکه کشورهای در حال توسعه معمولا نیروهای یدی خود را خارج کرده و به این ترتیب سرمایه های مالی قابل توجهی به سرزمین خود روانه می کنند.

دلیل دوم : درست است که ما به نسبت خیلی کشورهای دیگر تحصیلکردگان فراوان در خارج از کشور داریم اما تعصبات ملی باعث می شود آنچه را وجود دارد خیلی برجسته تر از شکل واقعیش ببینیم . نخبگان فراوانی در از کشورهای فراوان در مراکز پراهمیت جهان حضور دارند اما ما فقط اخبار آنانی را میان خودمان پخش می کنیم که ایرانی باشند پس جنبه ای جزیی از واقعیت را آنقدر بزرگ می کنیم که واقعیت واروونه شود!!!

 

هوش ایرانیان را در برخورد با خارجی ها کاملا می توان احساس کرد!

خوب ! این دلیل آخر به نظر من نسبت به دوتای دیگر منطقی تر است چون همچنان بهترین ملاک برای تشخیص هوش احساس است و شاخص های علمی و عوامانه دیگر کاملا ناقص و ضعیف هستند . اما این دلیل هم به اندازه کافی غیر منطقی هست و دو دلیل به نظرم می رسه : اولی را در قسمت اول به اندازه کافی تضیح داده ام در مورد هوش فردی و هوش اجتماعی .

و اما دلیل دوم آنست که هر رفتاری که به نظر ما غیر معمول است ، احمقانه هم به نظر می آید . الگوهای معمول و غیر معمول بودن را نیز فرهنگ بوجود می آورد و فرهنگ ما هم با دیگر کشورها متفاوت است و.... فکر نمی کنم نیاز به توضیح بیشتری باشد .

خوب این بحث را همین جا می بندم باز هم می گویم که منتظر نظرات عزیز شما هستم .

فعلا پایان

 

 

 

کشف فسیل پنجاه هزارساله کرگدن در اصفهان !

 

در صورتی که در مکانی هستید که به برنامه مسنجر دسترسی ندارید از طریق این سایت می توانید وارد آی دی ام اس ان و یاهو شوید

 

منبع اصلی:

http://www.top-weblog.mihanblog.com/

 

 

 

اگر می خواهید وسایل الکترونیک مثل کامپیوتر ، ام پی تری پلیر ، دوربین دیجیتال و .... بخرید بهترین سایت ایرانی برای راهنمایی گرفتن تراشه است .

 

 

 

 

لینک
چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - سهیل طاغی